Letná škola fantastiky - Maliari a ilustrátori
V prvom diely Letnej školy fantastiky sme vám priblížili prácu hudobných skladateľov, ich tvorbu a neodmysliteľnú súčasť či už vo svete filmu alebo počítačovej zábavy.
Dnes vám prezradíme niečo o ľuďoch nemenej dôležitých, a to o maliaroch a ilustrátoroch, bez ktorých by niektoré knihy boli iba kopou písmen. Keďže tejto téme by mohla byť venovaná celá letná škola, vybrali sme iba tých najznámejších.
Luis Royo
Nezačať práve týmto charizmatickým španielskym maliarom by bolo viac ako neodpustiteľné. Jeho obrazy prevažne sporo odetých žien, sú celosvetovo známe a spojenie fantasy prvkov a nádychu erotiky v jeho dielach dozrieva k dokonalosti.
Luis začínal ako komixový ilustrátor, neskôr ho očarila fantastika, ktorej sa začal venovať profesionálne, čo viedlo k medzinárodnej spolupráci s rôznymi fantasy časopismi. Taktiež sa podieľal na spolupráci pri kreslení obálok pre PC hry a za zmienku určite stojí ilustrovanie obálok kníh Davida Gemmella.
V roku 1992 vydal album s názvom Ženy, v ktorom ukázal svoj talent na kreslenie žien, za ktorý mu určite vďačí mužská časť populácie.
Oficiálna stránka: http://www.luisroyo.com/
Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Luis_Royo
Anne Stokes
Anglická ilustrátorka a maliarka, ktorá sa prezentuje predovšetkým fantasy a hororovými motívmi. Hlavnou doménou jej tvorby sú miniatúry a knihy pravidiel D&D od Wizards of the Coast, ale taktiež sa podieľa na ilustrovaní tarotových kariet.
Jej kresby sú častými motívmi gothic fashion (má vlastnú kolekciu tričiek), plagátov, rôznych darčekových predmetov.
Oficiálna stránka: http://www.annestokes.com/
Ukážka tvorby: http://ironshod.deviantart.com/gallery/
Alan Lee
Ďalšie z mien, ktoré netreba veľmi predstavovať. Alan Lee začínal ako reklamný grafik, ale neskôr začal ilustrovať knihy. Zlom v jeho tvorbe nastal v osemdesiatych rokoch, kedy sa začal venovať tvorbe inšpirovanej J.R.R. Tolkienom.
Jeho kresby je možné vidieť predovšetkým v Tolkienových knihách. Taktiež ako ilustrátor sa podieľal aj na filmovej adaptácii LotR-a, pričom v roku 2003 získal Oscara za dekorácie k filmu Návrat Kráľa. Ako dizajnér sa podieľal aj na filmoch King Kong, či televíznej minisérii Merlin so Samom Neilom.
Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Alan_Lee_%28illustrator%29
Ukážka tvorby: http://fan.theonering.net/middleearthtours/lee.html
James Ryman
Tvorbu tohto maliara z Veľkej Británie poznáju predovšetkým fanúšikovia kartových hier. Ilustračne sa podieľal na kartových hrách Magic the Gathering, či Warcraft TCG.
Ruku k dielu pridal aj pri online hre Pox Nora. Taktiež spolupracuje s rôznymi svetovými fantasy časopismi (za titulky získal niekoľko nominácií na rôzne ocenenia). Podobne ako Royo má zmysel pre zachytenie ženskej krásy, ktorú často kombinuje s jeho obľúbenou tematikou zombíkov a nemŕtvych.
Oficiálna stránka: http://jamesryman.blogspot.com/
Ukážka tvorby: http://namesjames.deviantart.com/gallery/
Michal Ivan
Slovenský ilustrátor, ktorý vyštudoval priemyselný dizajn. V súčasnosti patrí medzi našich najlepších ilustrátorov, o čom svedčí fakt, že jeho tvorbu vidieť pravidelne na obálkach fantasy kníh – Červenák, Pavelková, reedícia Sapkowskeho Zaklínača (vid. Leonardo). Taktiež sa podieľal na tvorbe kartových hier (Blizzard, Fantasy Flight Games), či PC hier ako Overlord: Dark Legend alebo Might & Magic Heroes VI.
Oficiálna stránka: http://michalivan.net/
Ukážka tvorby: http://perzo.deviantart.com/gallery/
Martina Pilcerová
Martina patrí medzi svetovo uznávaných ilustrátorov a maliarov, o čom svedčí spolupráca s poprednými svetovými firmami ako Blizzard, Upper Deck, či Fantasy Flight Games. Výtvarne sa podieľala na návrhoch pre kartové hry Magic the Gathering, či World of Warcraft.
Ako výtvarníčka začala kresliť komicsy, neskôr ilustrácie pre Ikáriu a knižné obálky. Vidieť ju často na rôznych conoch, zahraničných, ale aj domácich, kde nielen prezentuje svoju tvorbu, ale pomáha vo workshopoch.
Viackrát vyhrala cenu 'Najlepší výtvarník roka' a cenu 'Istron' za najlepšieho výtvarníka fantastiky na Slovensku, neskôr v Bostone 'Cenu Jacka Gaughana' pre najperspektívnejšieho umelca, najlepší európsky scifi výtvarník 2010 a mnoho ďalších.
Oficiálna stránka: http://www.martina.sk/
Juraj Maxon
Ilustrátor viac ako stovky kníh rôznych žánrov, ktoré boli prezentované na viac ako štyridsiatich domácich, ale aj zahraničných výstavách. Predovšetkým fanúšik scifi, fantasy a hororu. V roku 1995 získal ocenenie Najlepší európsky výtvarník. Pracoval ako koncepčný výtvarník pre slovenskú hernú vývojársku spoločnosť Cauldron. V súčasnosti sa venuje svojmu Madmax shopu – obchodu s alternatívnou módou a akčnými figúrkami.
Oficiálna stránka: www.madmaxon.sk
Jan Patrik Krásny
Člen Asociácie sci-fi a fantasy maliarov, držiteľ mnohých ocení ako Najlepší český maliar roka 2004-2006. Od detstva sa zaujímal o komicsovú tvorbu, ktorú po roku 1989 publikoval v rôznych časopisoch. Na svojom konte má viac ako 400 ilustrácií, prevažne ku sci-fi a fantasy literatúre.
V súčasnosti sa venuje počítačovej grafike, pomocou ktorej tvorí obálky kníh a časopisov.
Oficiálna stránka: http://www.krasnyart.eu/
Jana Šouflová
Ilustrátorka kníh, experimentátor vo výtvarných technikách. Maľbu sa učila ako samouk, pričom je učarovali najmä olejomaľba a experimenty s akrilovou podmaľbou. Na rozdiel od väčšiny súčasných maliarov, pracuje výlučne ručne, ako sama hovorí, maľovanie je pre ňu relax.
Oficiálna stránka: http://www.maffet.cz/