Letná škola fantastiky - hudobné skupiny
Dnes tak trochu odbočíme v Letnej škole fantastiky od témy a budeme sa venovať hudobným skupinám, ktoré sa vo svojej tvorbe venujú fantastike. Mnohé z nich čerpajú inšpiráciu v známych fantasy dielach, ale nájdu sa aj takí, ktorí majú svoj vlastný svet.
Blind Guardian
Nemecká power/speed metalová kapela, ktorá je priekupníkom svojho žánru a fanúšikov fantasy metalu ju snáď ani netreba predstavovať.
Čerpajú predovšetkým z Tolkienovej Stredozeme, ale aj mytológie (antických eposov). Kapela vznikla už v roku 1985 a za svoju existenciu má na konte 11 radových albumov. Za najúspešnejšiu možno považovať dekádu 90-tych rokov, kedy vznikli albumy ako Imaginations From The Other Side, či Nightfall in Middle-Earth. Najznámejšou je asi skladba The Bard´s Song, ktorá existuje v dvoch rôznych verziách a vďaka, ktorej môžno kapelu považovať za pravých fantasy metalistov. Za zmienku tiež stojí prespievaná verzia Pána Prsteňov, ktorá nesie rovnomerný názov.
Oficiálna stránka: http://www.blind-guardian.com/
Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Blind_Guardian
Ukážka tvorby: The Bard´s Song, Lord of the Rings, Sacred (game)
Nightwish
Najznámejší zástupca škandinávskeho metalu, ktorého tiež netreba bližšie predstavovať. Nightwish je považovaný za jedného z tvorcov symfonického metalu, ku ktorému dokonale pasuje fantasy tematika, ktorej sa vo svojich začiatkoch kapela držala. Nightwish vznikol v roku 1996 a za celým projektom stál Toumas Holopainen, ktorý si prizval ako speváčku Tarju Turunen, pre jej neoceniteľný hlas. Krátko nato vyšiel debutový album Angels Fall First, z ktorého vynikli skladby ako Elvenpath, The Carpenter, či Beauty and the Beast. Prvý album síce nezožal veľký úspech, ale kapela časom dozrela a dnes patrí právom medzi najlepšie metalové kapely sveta.
Oficiálna stránka: http://www.nightwish.com/
Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Nightwish
Ukážka tvorby: Elvenpath, Beauty and the Beast, Nemo
Battlelore
Ďalšou fínskou metalovou kapelou je Battlelore, ktorý svojim štýlom pripomína „beauty and the beast“. Je to kombinácia jemného hlasu speváčky Kaisy Jouhki a drsného spevu Tomiho Mykkänena. Vo svojej tvorbe sa venujú prevažne hrdinským a fantasy eposom a predovšetkým Tolkienovej Stredozemi, čo je často nielen počuť v textoch ale vidieť aj na ich pseudo-stredovekom štýle oblečenia.
Oficiálna stránka: http://www.battlelore.net/
Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Battlelore
Ukážka tvorby: Sons of Riddermark, House of Heroes, Dragonslayer
Elis
Elis je gothic metalová kapela založená speváčkou Sabine Dünser a Petom Streitom. Vo svojej tvorbe však často využívajú prvky symhonic a doom metalu, čo dodáva hudbe špecifickosť. Rovnako na tom sú aj texty, ktoré oproti ostatným gothic metalovým kapelám nie sú o láske a smrti, ale o živote a v neposlednom rade o fantázii.
A práve posledný album s názvom Catharsis, predstavuje poriadnú dávku fantasy ladenej kvalitnou metalovou hudbou a sviežim hlasom speváčky Simone Christinat.
Oficiálna stránka: http://www.elis.li/
Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Elis_%28band%29
Ukážka tvorby: Firefly, Warrior´s Tale, Phoenix from the Ashes
Leaves´Eyes
Nemecko-nórska metalová kapela, ktorej názov možno preložiť ako oči listov, či oči Liv, podľa speváčky Liv Kristine. Skupina vznikla v roku 2003 a vo svojej tvorbe používa spojenie gothic a folk metalu. Väčšina textov sa točí okolo nórskej mytológie a Vikingov, sprevádzaných melodickými metalovými tónmi a jemným hlasom Liv, ktorý dopĺňa vokál Alexandra Krulla.
Oficiálna stránka: http://www.leaveseyes.de/
Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Leaves%27_Eyes
Ukážka tvorby: Viking´s Word, Elegy, My Destiny
Visions of Atlantis
Rakúska skupina, ktorá, ako napovedá jej názov, čerpá z mýtov o Atlantíde. Kapela vznikla v roku 2000 na podnet úspechu fínskych Nightwish. Hudobne a textovo možno VoA (ako si niekedy členovia kapely krátia názov) zaradiť do žánru „beauty and the beast“, kde popri sopránovom hlase Nicole Bogner a Melissy Ferlaak, zaznieva hrubý hlas Maria Planka. Od posledného albumu Delta sa pridala ku kapele nová speváčka Maxi Nil, ktorá nahradila mladú rakúsku sopranistku Joannu Nieniewsku.
Oficiálna stránka: http://www.myspace.com/visionsofatlantisofficial
Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Visions_of_Atlantis
Ukážka tvorby: Lords of the Sea, Seven Seas, Lemuria
Xandria
Tvorbu tejto nemeckej goticko symfonickej metalovej kapely možno rozdeliť na dve etapy. Skupina vznikla v roku 1994 pod vedením Marca Heubauma a Niki Weltz. Kapela však dlho nevydržala a v roku 1997 sa rozpadla.
V roku 1999 však došlo k „oživeniu“ a na internete sa objavilo niekoľko voľne stiahnuteľných skladieb, ktorých úspech vyústil do vydania debutového albumu Kill the Sun. Celkovo má Xandria na konte štyri radové albumy a jednu výberovku. Pre široký hudobný rozsah je ťažké zaradiť kapelu ku konkrétnemu hudobnému štýlu, pretože jednotlivé skladby obsahujú takmer všetky metalové a niekedy až rockové štýly. Textovo však možno hovoriť o gothickom metale sprevádzanom mystikou medzi životom a smrťou.
Oficiálna stránka: http://xandria.de/
Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Xandria
Ukážka tvorby: Vampire, Save My Life, Ravenheart
Rhapsody of Fire
Táto talianska power metalová kapela predstavuje spojenie klasickej a filmovej hudby, nazývaný aj „holywood metal“. Skupina vznikla v roku 1993 pod menom Thundercross a vydaním prvého albumu sa premenovala na Rhapsody. V roku 2006 však opäť museli zmeniť svoj názov kvôli problémom s ochrannou známkou a autorskými právami na názov Rhapsody. Typickým prvkom tejto kapely je, že vo svojich skladbách rozpráva príbeh Emerald Sword Ságy, čo dodáva jednotlivým skladbám osobitný štýl. Texty skupiny nachádzajú inšpiráciu prevažne vo fantasy a v hrdinských činoch stredoveku. Vyzdvihujú tiež nekonečný súboj dobra a zla. Z obalov albumov je tiež zrejmá fascinácia drakmi.
Oficiálna stránka: http://www.rhapsodyoffire.com/
Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Rhapsody_of_Fire
Ukážka tvorby: Unholy Warcry, Emerald Sword, Warrior of Ice
Dalo by sa povedať, že takmer každá metalová, či rocková kapela má vo svojom repertoári aspoň jednu fantasy skladbu, a preto sme sa snažili vybrať iba tých najznámejších a najlepších.
Za zmienku určite stoja aj kapely ako Fairyland, Powerwolf, v neposlednom rade Vader a mnoho ďalších.